استفاده از پلی وینیل الکل و فرآیند ژله شدن آن

- 2021-07-05-

پلی (وینیل الکل) نوعی پلیمر محلول در آب است که از هیدرولیز پلی وینیل استات به جای پلیمریزاسیون مونومر بدست می آید. محلول آن در گلیسیرین در دمای 120-150 درجه سانتیگراد است ، اما در دمای اتاق تبدیل به ژله می شود. در مرحله انحلال پلی وینیل الکل ، مواد را باید در آب دمای اتاق تحت هم بزنید و سپس حرارت دهید تا انحلال تسریع شود.

ویسکوزیته محلول آبی PVA ​​17-88 با گذشت زمان در دمای اتاق افزایش می یابد. با این حال ، هنگامی که غلظت 8 است ، ویسکوزیته کاملاً پایدار است. پلی وینیل الکل 17-92 با نام PVA17 92. محلول PvA17 99 نسبت به PVA17-88 نسبت به PVA17-88 حساس تر است. بوراکس 0.1٪ از کیفیت محلول 5٪ محلول PVA17 99 را ژلاتینه می کند و میزان بوراکس ناشی از همان غلظت محلول آبی PVA17-88 1٪ است. پلی وینیل الکل 1799b عمدتا برای ساختن پلی وینیل بوتیرال با ویسکوزیته بالا استفاده می شود. به طور گسترده ای به عنوان پراکنده کننده عامل اندازه استفاده می شود.

علاوه بر این ، پلی وینیل الکل واکنشهای معمولی مختلفی از ترکیبات هیدروکسیل ثانویه ، مانند استری شدن دارد. می تواند در اسید قوی تجزیه شود ، نرم شده یا در اسید و باز ضعیف حل شود. غلظت بالای PVA ​​با نمک معدنی ، به ویژه سولفات و فسفات سازگار نیست. فسفات می تواند PVA 5 ((w / V) را رسوب دهد. بوراکس می تواند با محلول پلی وینیل الکل ژلی تشکیل دهد.

پلی وینیل الکل یک چسب خوب است که می تواند جایگزین اکثر چسب های صنعتی شود. چگونه چسب پلی وینیل الکل را بجوشانیم؟ اول از همه ، چندین پلی وینیل الکل ، لیوان 1000 میلی لیتری ، صفحه شیشه ای ، اجاق برقی و یک حوضه فولادی ضد زنگ (قطر 30-40 سانتی متر) تهیه کنید. پس از آماده شدن ، 50-80 گرم پلی وینیل الکل را داخل لیوان بریزید. 900-1000 میلی لیتر آب با دمای معمولی را به لیوان اضافه کرده و با یک میله شیشه ای هم بزنید. آب نباید خیلی پر باشد. بهتر است 2-3 سانتی متر با دهانه لیوان فاصله داشته باشید. اگر خیلی پر باشد ، گرما سرریز می شود. لیوان را در حوضه فولاد ضد زنگ قرار دهید ، آب معمولی را به حوضه فولاد ضد زنگ اضافه کنید و 2/3 ارتفاع لیوان را زیر آب بریزید. حوض فولاد ضد زنگ را روی کوره برقی قرار دهید تا گرم شود و در حین گرم شدن هم بزنید. بعد از اینکه پلی وینیل الکل جامد به طور کامل حل شد ، لیوان را بیرون بیاورید (مراقب جرقه زدن باشید) و برای حالت آماده به کار آن را در دمای اتاق خنک کنید. مراقب نشت برق باشید و از برق گرفتگی جلوگیری کنید. احتیاط: گرم. در حین حرارت دادن کاملا هم بزنید تا از ایجاد جوش جلوگیری شود.