هنگام ترکیب فوق روان کننده پلی کربوکسیلات به چه نکاتی باید توجه شود

- 2021-07-05-

1. محتوای یون کلرید باید به شدت کنترل شود

به منظور بهبود استحکام اولیه بتن ، تری اتانول آمین ، کلرید کلسیم ، نمک صنعتی و ... به عامل کاهنده آب ، به ویژه در فصل زمستان یا در کارخانه قطعات پیش ساخته و کارخانه تولید سیمان با نیازهای بالا برای مقاومت اولیه اضافه می شود. ضرر ناشی از افزودن زیاد نمک نیازی به تکرار ندارد. برخی از تولیدکنندگان معتقدند که مقدار کمی نمک می تواند عملکرد ضد یخ و مقاومت اولیه محصولات را بهبود بخشد ، منطقی است که محتوای یون کلرید از استاندارد ملی 0.06 exceed تجاوز نکند. یا بتن درجه یک با کمی نمک در آن.

نمک کلرید موجود در مخلوط به ثبات حجم و دوام بتن آسیب زیادی می رساند. این عمدتا در سه جنبه زیر آشکار می شود.

الف) محیط خوردگی مبتنی بر کلرید ، قلیائیت بتن را کاهش داده و فیلم منفعل سطح میله فولادی را از بین می برد. تفاوت بالقوه زیادی در قسمتهای مختلف سطح میله فولادی وجود خواهد داشت که منجر به واکنش الکتروشیمیایی و تشکیل آند و کاتد می شود.

ب- ذرات کریستالی که در اثر رسوب مجدد و تبلور نمک کلرید در بتن رسوب کرده اند حجیم و منبسط می شوند که باعث ترک خوردگی بتن و کاهش دوام آن می شود.

ج - عموماً اعتقاد بر این است که افزودن کلرید در بتن مسلح معمولی بیش از 0.5 درصد نیست. با این حال ، هنگامی که نقطه انجماد محلول توسط کلرید سدیم کاهش می یابد ، مقدار یون کلرید در محلول منجمد شده بیشتر و بیشتر می شود ، یعنی غلظت یون کلرید محلول باقی مانده بیش از 0.5 است و باعث خوردگی موضعی می شود. به بنابراین ، در تولید واقعی ، اگرچه مقدار کلرید کم است ، اما ممکن است غلظت و زنگ زدگی بالاتری در برخی قسمت ها ایجاد کند. علاوه بر این ، بر خلاف کلرید کلسیم ، کلرید سدیم وارد ساختار مولکولی محصولات هیدراتاسیون نمی شود ، اما در حالت خالی در حالت آزاد وجود دارد که به راحتی رطوبت را جذب می کند و در نتیجه پس از سفت شدن انقباض بتن افزایش می یابد ، که این نیز نامطلوب است. به دوام

3. تأثیر محتوای قلیایی بر مواد افزودنی

وقتی محتوای قلیایی در سیمان زیاد باشد ، اثر فوق روان کننده کاهش می یابد. زمان تنظیم کوتاه می شود و قدرت اولیه افزایش می یابد. اگر محتوای قلیایی سیمان بسیار زیاد یا خیلی کم باشد ، سازگاری بین فوق روان کننده و سیمان تحت تأثیر منفی قرار می گیرد. این ممکن است به این دلیل باشد که حلالیت گچ را تغییر می دهد ، بنابراین بر هیدراتاسیون C3A تأثیر می گذارد. محتوای قلیایی بهینه محلول 0.4٪ ~ 0.6٪ (معادل Na2O) است. هنگامی که سازگاری مواد افزودنی و سیمان به طور ضعیفی ضعیف است ، باید به منظور افزودن مقداری فوق روان کننده سولفامات به عنوان جایگزین نانو فوق روان کننده (یا اتخاذ سیستم پلی کربوکسیلیک اسید) و افزایش کل مقدار اجزای کاهنده آب به منظور افزایش سازگاری محصولات ، توجه شود. به